Růže šípková

Růže šípková, lidově nazývána „šípek“, je vytrvalý keř, patřící do čeledi růžovitých. U nás roste planě na výslunných stráních, mezích, na okrajích lesů a v křovinách.
Větve šípkové růže dosahují dělky až 2 metry, pruty jsou dřevnaté, porostlé srpovitě zahnutými ostny. Na větvích vyrůstají lichozpeřené lísty, mající obvykle dvě jařma okrouhle elipsovitých, na okrajích jemně pilovitých lístvů. Na řapících jsou ze spoda úzké palisty, které k nim částečně přirůstají.
Růže šípková kvete v červnu růžovými květy. Kalich je složen z pěti pařenosečných kališních lístků. Koruna má pět korunních plátků. Tyčinek je mnoho. Na spodu květu je baňkovité lůžko, v němž se nachází mnoho semeníků. Lůžko uzrává v červený plod (šípek), jenž nese na vrcholu zbytky kališních lístků.
Kromě růže šípkové u nás mimo jiné roste ještě růže nízká, jejíž pruty jsou položené. Její květy jsou tmavě nachové, někdy bílé.
Dalším příbuzným šípkové růže je růže stolistá, která má mnoho variet, lišících se barvou, velikostí, tvarem a celkovým vzhledem keře. Růže stolistá má mnoho korunních plátků.
Využívaná část šípkové růže jsou semena a oplodí. Z růže stolisté se využívají korunní plátky.
V oplodí šípkové růže můžeme najít etherický olej, mastný olej, kyselinu jablečnou a citrónovou, pektin, tanin, invertní cukr a sacharozu. V semenech je trochu vanilinu.
V korunních plátcích růže stolisté najdeme etherický olej, mastný olej, tříslovinu, quercitrin a červené barvivo.
Šípky i semena se sbírají v září a říjnu a suší se.
Korunní plátky růže stolisté se sbírají za sucha v červnu a červenci, před úplným rozkvětem. Suší se ve stínu v tenké vrstvě.
Celé šípky slouží v domácnosti k výrobě vína nebo marmelády.
Korunní plátky růže stolisté se upotřebí k výrobě růžového oleje, z něhož se vyrábí voňavky.
V lidovém lékařství se šípků a semen využívá při močových kamenech, chorobách močového měchýře a podobně. Růže stolistá (korunní plátky) se používají při průjmu, plicním kataru, na nehojící se vředy a podobně.

Tagy: rosa canina, použití šípkové růže, léčivé účinky růže stolisté, léčivé účinky růže šípkové, šípek, růže stolistá, růže nízká, rosa centifolia, využití šípků