Rosnatka okrouhlolistá

Rosnatka okrouhlolistá, jinak zvaná rosnička okrouhlolistá, je vytrvalá, masožravá rostlina, patřící do čeledi rosnatkovitých. Má ráda vyšší polohy a vlhkou, rašelinnou půdu. Můžeme jí najít například v Brdech, na Šumavě a v Krušných horách.
Z oddenku v zemi vyrůstá růžice přízemních listů s dlouhými řapíky. Listy rosnatky jsou okrouhlé, porostlé dlouhými chlupy, zakončenými červenou žlázkou. Tyto žlázky vylučují lepkavou tekutinu, která se na nich usazuje v podobě kapek rosy. Mimo to tyto žlázky vylučují šťávu, jejíž lesklé kapičky přilákají hmyz, který se na listy přilepí. Dlouhé chlupy se nad ním zavřou a šťáva rozpustí měkké části těla hmyzu a vstřebá je. Kromě listů vyrůstá z oddenku i stvol do výšky asi 20 cm, na němž se objevuje od června do srpna několik květů.
Kromě rosnatky okrouhlolisté, můžeme u nás najít také rosnatku dlouholistou se stejnými vlastnostmi.
Využitelná část rostliny je nať. Obsahuje kyselinu citronovou, jablečnou, tříselnou, mravenčí a červené barvivo.
Nať rosnatky se sbírá od července do září. Musí se potom přesít, aby se sběr zbavil zralých semen. Suší se v tenké vrstvě přirozeným teplem.
Rosnatky okrouhlolisté se používá v lékařství a lidovém léčitelství. Vytlačená šťáva z čerstvé nati je dobrá na bradavice, kuří oka a při zánětech spojivek. Rosnatky se také užívá při černém kašli a proti kornatění tepen.

Tagy: masožravá rostlina, rosnička okrouhlolistá, rosnatka dlouholistá, použití rosnatky okrouhlolisté