Truskavec ptačí

Truskavec ptačí, jinak také nazývaný rdesno ptačí, je jednoletá bylina patřící do čeledi rdesnovitých. U nás je to všeobecně rozšířená bylina. Můžeme ho najít ve větším množství kolem cest, na polích a zahradách.
Z nepatrného kořene truskavce vyrůstá několik lodyh až do výšky půl metru. Můžou být vzpřímené, ale i položené k jedné straně nebo se rozkládají paprskovitě při zemi. Na lodyze jsou vejčité nebo úzce kopinaté lístky, bez řapíků. Mají modrozelenou barvu, někdy z červenavým nádechem.
Truskavec kvete od července do října květy, stojícími po dvou až třech v úžlabí listenů. Kalich má pět velmi malých kališních lístků. Korunu tvoří pět korunních plátků různých barev, bíle nebo červeně vroubených, vždy však nazelenalých. Květ má osm tyčinek. Semeník vybíhá ve tři krátké čnělky a uzrává v hnědou, trojhrannou nažku.
Používaná část rostliny je její nať. Obsahuje tříslovinné látky a kyselinu křemičitou.
Kvetoucí nať se sbírá od června do září. Suší se rozprostřená na slunci přirozeným teplem.
Truskavce se užívá v domácím lékařství. Odvar je dobrým prostředkem při chorobách močového měchýře, při průjmu, zánětu průdušek, úplavici a žaludečních potížích. Zevně se používá na hnisavé rány a vředy.

Tagy: rdesno ptačí, truskavec nať, sběr truskavce, sušení truskavce, použití truskavce, léčivé účinky truskavce, polygonum aviculare