Hořčice

Hořčice má poměrně dlouhou historii, která sahá až do roku 65 n.l., kdy římský spisovatel Columella popsal první recept – byla to kaše z hořčičných semen smíchaná s octem. Později se přidávali další přísady. Římané například doporučovali olivový olej a med, později se hořčice doplňovala moštem, kdoulovou pastou, skořicí, hřebíčkem, pomerančovou kůrou a podle M.D.Rettigové bylo zapotřebí vinného octa, hřebíčku, muškátového květu, cukru a citrónové kůry.
Používané jsou semena ze tří druhů hořčice. A to :
Hořčice bílá pocházející ze Středomoří. Rostlina je asi 1 m vysoká se zlatožlutými květy a světležlutými semeny.
Hořčice černá, podobající se bílé hořčici, je jen o něco vyšší a semena mají temněčervenou barvu.
Hořčice indická (sareptská) se pěstuje hlavně v Indii, Číně a Rusku. Semena mají světlehnědou barvu.
Hořčice není náročná ani na půdu, ani na klima, proto je její pěstování snadné. Semena se vysévají zjara mělce do řádků. Všechny druhy hořčice v menší míře podporují prokrvení trávícího traktu, takže zlepšují trávení a látkovou výměnu. Samotné semeno se doporučuje při pomalé funkci střev. Při revmatických potížích se používá zevně a to jako obklady z hořčičné mouky a teplé vody.
Nejčastěji se používá kašovitá stolní hořčice. Ostřejší hořčice se také vyrábí z hořčice sareptské. V Anglii je oblíben hořčičný prášek, někdy smíchný s kayenským pepřem. V Indii zase používají do jídel drcenou hořčici.
Pokrmová stolní hořčice se vyrábí ze semen po vylisování oleje, přičemž vznikne hořčičná mouka. Přidává se ocet, cukr, sůl, koření, škrobová moučka, konzervační činidla a také se dobarvuje.
Hořčice je nejen přílohou, ale také součástí různých majonéz, salátů a omáček. Celé hořčičné semínko se používá při nakládání okurek, zeleniny, hub a při konzervaci ryb.
U nás se nejčastěji používá hořčice plnotučná a kremžská. Známe ale i ochucené hořčice například jablečnou, koprovou nebo kečupovou. Francouzské a ruské hořčice mají ostřejší chuť.

Tagy: hořčice bílá, léčivé účinky hořčice, sinapis, hořčičné semínko, hořčice sareptská, hořčice indická, hořčice černá, využití hořčice