Maceška polní

Maceška polní, jinak zvaná violka trojbarevná, lidově například nazývaná „macoška, trojíčná bylina, koření srdečné, sirotky, macocha“, je jednoletá nebo dvouletá bylina, patřící do čeledi violkovitých. Můžeme jí najít po celé Evropě. Roste všude na polích i úhorech, kde je rozšířeným plevelem.
Z jednoduchého kořene vyrůstá trojhranná, na povrchu lysá, větvící se lodyha. Dolní listy jsou vejčité, horní kopinaté až čárkovité. Na okrajích jsou vroubkované.
Maceška kvete od května do října bílými, žlutými, modrými nebo fialovými kvítky. Květy jsou umístěny na dlouhých úžlabních stopkách. Semeník uzrává v tobolku s četnými semeny.
Maceška má několik druhů. Nejvíce z nich se využívají dva.
Maceška velkokvětá má velkou korunu, jejíž dva vrchní plátky jsou tmavě fialové a tři spodní jsou vespod bílé nebo žluté a navrchu fialově pruhované.
Maceška malokvětá má menší korunu než kalich s korunními plátky světle žlutými nebo fialově skvrnitými.
Maceška se nepěstuje, protože je jako plevel hodně rozšířená. V zahradách však můžeme najít macešku zahradní s velkými, pestrými květy, které však nemají léčebné účinky.
Rostlina obsahuje etherický olej, cukr a slizové látky. Čerstvá nať má nasládlou chuť, po rozetření voní jako pomerančové květy. Usušením tyto vlastnosti ztrácí. Využívaná část macešky je kvetoucí nať.
Macešky se používá v domácím lékařství, vnitřně k čištění krve a proti trudovitosti pleti, zevně můžeme odvarem večer omývat pleť.

Tagy: violka trojbarevná, viola arvensis, léčivé účinky macešky, maceška malokvětá, maceška velkokvětá, macoška