Maceška violka pěstování

Maceška, jinak zvaná také violka, je okrasná rostlina pěstovaná v našich zahradách jako dvouletka. Je vyšlechtěná z volně rostoucí macešky polní (violky trojbarevné), která je u nás všeobecně rozšířená. Macešky pěstované v našich zahradách se vyznačují velkými, pestrými květy téměř ve všech barvách, ať už jednobarevné nebo vícebarevné. Pěstovat jí můžeme na záhonu, v truhlíku i v květináči.

Je to velmi odolná a nenáročná rostlina. Má ráda slunnou polohu, ale snese i polostín. Půda by měla být humózní s dostatkem živin. Rostliny zaléváme jen mírně.
Pokud chceme macešku pěstovat ze semen, tak výsev pro jarní kvetení provádíme v červnu a červenci předchozího roku, pro podzimní kvetení brzy z jara. Po výsevu udržujeme zeminu vlhkou. Semeno vzejde asi za deset dní. Při podzimním výsevu na zimu rostlinky lehce zakryjeme. Ve vyšších oblastech, kde je větší zima, je lépe provádět podzimní výsev do truhlíku. Ten uložíme přes zimu na chladné světlé místo a sazeničky dáme na záhon až z jara.
Nejjednodušší je koupit sazeničky předpěstované, kterých je na našem trhu mnoho druhů a barevných variet. Maceška dobře snáší přesazování i v době květu. Pokud zvolíme správný druh macešky, mohou nám její květy dělat radost od jara až do podzimu.

Tagy: maceška v květináči, maceška přesazování, maceška podzimní výsev, maceška jarní výsev