Chebdí obecné

Chebdí obecné nebo také bez chebdí, lidově nazývané „chbedí, kbedí, chebzinky, planý chebz, zemský bez“, je vytrvalá rostlina patřící do čeledi pižmovkovitých. Roste v teplejších oblastech, u nás se vyskytuje zřídka u vlhkých příkopů, u cest, na okraji lesů a na mýtinách.
V zemi má rozvětvený oddenek, ze kterého vyrůstají větevnaté lodyhy až do výšky jednoho metru. Listy jsou lichospeřené, vstřícné, skládající se z pěti až devíti lístků s pilovitými okraji. Kvete v červenci až srpnu. Květy jsou sestaveny do trojnásobně složeného chocholíku. Pěticípý kalich květů je bělavý až načervenalý. Semeník dozrává v černou bobuli, uvnitř s trojhrannými semeny. Celá rostlina silně a nepříjemně páchne.
Hlavní součástí hořkosladkých bobulí je kyselina valerianová, kyselina jablečná, kyselina citrónová, étherický olej, cukr, tříslovina a hořčina.
Chebdí obecné se používá v některých státech ve vinařství k barvení vína. Ze šťávy se dříve vyráběl inkoust.
V lidovém lékařství se od pradávna používal jako močopudný a potopudný přípravek. Při přípravě a stanovení dávky se však musí dávat pozor, protože ve větším množství způsobuje silný průjem a dávení.

Tagy: chbedí, bez chebdí, zemský bez, planý chebz, chebzinky, kbedí