Kostival lékařský

Kostival lékařský, lidově nazývaný „svalník větší, černý kořen, celníkový kořen, lupen sladký“, je vytrvalá rostlina patřící do čeledi brutnákovitých. U nás se vyskytuje poměrně často všude tam, kde je dostatek vláhy. Takže ho můžeme najít v mokřinách, na vlhkých polích a loukách, na březích potoků nebo ve vlhkém houští.
V zemi má mohutný červenohnědý kořen, ze kterého vyrůstá lodyha až do výšky jednoho metru. Její povrch je pokryt drsnými chlupy. Spodní listy jsou vejčitě kopinaté, zužující se v silný řapík. Horní jsou kopinaté, přisedavé, bez řapíku. Kvete od května do září. Květy tvoří převislé, úžlabní hrozny. Může mít různé barvy – běložlutá, růžová nebo fialová. Semeník uzrává ve čtyři červenohnědé nažky, v něm uzavřené.
Pěstování kostivalu lékařského není složité, nemá ani zvláštní nároky na půdu. Potřebuje však dostatek vláhy.
Používaná část je oddenek, který obsahuje mnoho slizu, tříslovinné látky, glykosid consolidin, cholin a alkaloid symphyto-cynoglosin. Chutná sladce a v ústech stahuje.
Kostival se používá v lékařství a je oblíbeným prostředkem v domácím lékařství. Svým stahujícím účinkem slouží například k zastavení krvácení z nosu. Využívá se ho při krvácení z žaludečních vředů a krvácejících hemeroidech. Zevně se kostivalu lékařského užívá k obkladům na nežity, pohožděniny, při revmatických bolestech a na otoky kloubů.

Tagy: černý kořen, léčivé účinky kostivalu lékařského, využití kostivalu lékařského, symphytum officinale