Boží dřevec - pelyněk brotan

Je to jeden z mnoha druhů pelyňku. Některé z nich jsou již dávno známy jako léčivé rostlinny nebo koření. Pelyněk brotan byl oblíben u kořenářů již ve středověku.
Je to okrasná, léčivá rostlina, používaná také jako koření. Roste jako polokeř asi do výšky 1 m, jehož větvičky jsou porostlé hustými zelenošedými, čárkovitými lístky. Kvete drobnými zelenožlutými kvítky. Vyžaduje slunnou polohu a propustnou půdu. Množíme ho na jaře zakořeněním zdřevnatělých výhonků (ve vodě). Na podzim se seřezává, aby na jaře hustě obrostl.
Pelyněk brotan pochází ze Středomoří a roste planě až po přední Asii, ve Španělsku a v Itálii. U severských národů je to také velmi oblíbené koření.
Z odvaru pelyňku brotan se dělají obklady a koupele k léčbě omrzlin. Vaří se z něj čaj na zlepšení trávení a povzbuzení chuti k jídlu, proti nadýmání průjmu a má i močopudný účinek. Používá se i proti bolesti hlavy.
Jako koření se používají čerstvé nebo nasušené lístky. Čerstvé jsou slabě nahořklé a voní po citrónu. Hodí se například při pečení masa, do svíčkové, na drůbež, ke zvěřině, do majonéz, tvarohových pomazánek a v menším množství i do salátů. Do omáček a k pečení ho přidáváme až nakonec, aby nevyprchaly silice. Malou větvičkou můžeme ochutit i nakládané okurky v octovém nálevu.

Tagy: artemisia abrotanum, léčivé účinky božího dřevce, léčivé účinky pelyňku brotanu, použití božiho dřevce, použití pelyňku brotanu, pěstování pelyňku brotanu, pěstování božiho dřevce