Skočec obecný

Skočec obecný je u nás jednoletá bylina, dorůstající výšky až dvou metrů, patřící do čeledi pryšcovitých. Pochází z Afriky odkud se rozšířil do tropických a subtropických krajin, kde roste divoce. U nás se ve volné přírodě nevyskytuje, pěstuje se však jako okrasná rostlina.
V tropických krajinách vyrůstá skočec ve strom vysoký až dvanáct metrů. Má oblý, dutý, nahoře rozvětvený stonek. Na větvích vyrůstají velké listy s mohutnými řapíky.
Kvete v červnu a červenci menšími, zelenavými a červenohnědými, jednodomými květy, uspořádanými do hroznu. Nahoře jsou květy prašníkové, dole pestíkové. Semeník uzrává v trojdílnou, ostnatou tobolku velikou asi jako třešeň, obsahující tři velká semena.
Používaná část rostliny jsou semena z nichž se získává ricinový olej (oleum Ricini). Obsahují téměř 60% mastného oleje, jedovatou bílkovinu ricin a jiné minerální látky.
Ricinový olej se používá například k výrobě mýdla, při zpracování kůže, na svícení a mazání jemných strojových součástí.
Olej lisovaný za studena se používá jako projímadlo. Užívá se denně 1 – 2 polévkové lžíce dospělí a 1/2 – 2 kávové lžičky děti.

Tagy: ricinus communis, olej proti zácpě, použití ricinového oleje, léčivé účinky skočce, použití skočce, ricinový olej, ricin, léčivé účinky ricinového oleje