Cibule

Cibule má velmi dlouhou historii a tradici. Byla používanou potravinou již při stavbě pyramid. Dříve to byla spíše ostřeji čpící šalotka. Od nás pochází cibule Všetatská (asi ze 17 století), která se pěstuje dodnes. Cibule se používá po celém světě. Pochází ze střední Asie, cibule sečka pochází s Číny, šalotka z habešské oblasti.
U nás se pěstuje několik druhů:
-Cibule kuchyňská, která se množí sazečkou nebo semenem.
-Cibule šalotka je vytrvalá podoba cibule kuchyňské. Množí se vedlejšími cibulkami a vytváří shluky volných cibulí. Nejvíce se používá ve francouzské a americké kuchyni.
-Cibule zimní, sečka má nať s vysokým obsahem vitamínu C a hodí se do polévek, omáček a pomazánek místo pažitky.
-Perlovka, která je příbuzná spíše póru. Vytváří malé lesklé cibulky jemné chuti. Přidává se nejčastěji k obložení pokrmů nebo se nakládá.
Cibule potřebuje pro pěstování lehkou humózní půdu, ne čerstvě vyhnojenou, ale prospívá jí kompost.
Cibule je velmi zdravá, zvláště čerstvá. Upravuje střevní mikroflóru, povzbuzuje k činnosti žlučník, má močopudný účinek, uklidňuje nervy, má příznivý vliv na srdeční činnost, na štítnou žlázu, působí proti nachlazení, proti hlístům a podobně. Ne každý jí ovšem snáší bez potíží. Cibule je tedy zelenina, koření i lék.
V kuchyni se používá čerstvá, sušená i rozemletá na prášek při přípravě masitých jídel, polévek, omáček, salátů, paštik, pomazánek a podobně.

Tagy: šalotka, léčivé účinky cibule, použití cibule, allium cepa, cibule kuchyňská, perlovka, cibule sečka