Pěstování a sklizeň cibule

Cibuli pěstujeme třemi způsoby, a to z předpěstovaných sazenic, z přímého výsevu a ze sazečky.
Pěstování cibule z předpěstované sadby je výhodné zejména ve vyšších polohách. Semeno se vysévá v druhé polovině března řídce do pařeniště. Rostlinky potom vysázíme koncem dubna nebo začátkem května na záhon do sponu 10×20 cm. V této době je nutná hojná zálivka.
Pěstování cibule z přímého výsevu je vhodné v teplejších oblastech. Semena vyséváme v první polovině března do řádků vzdlených asi 25 cm od sebe. Vzešlé rostlinky vyjednotíme na vzdálenost 8 – 10 cm od sebe. Při včasném výsevu cibule dobře vyzrává a výborně se skladuje.
Ozimé odrůdy cibule vyséváme v polovině srpna. Do zimy cibule vyroste asi do výšky 20 cm a ve volné půdě dobře přezimuje. Jednotíme ji až na jaře.
Pěstování cibule ze sazečky je nejčastější. Nejlepší je sazečka, která má 4 – 10 mm v průměru. Vysazujeme ji v březnu a začátkem dubna do sponu 10×25 cm mělce tak, aby špičky cibulek vyčnívaly nepatrně nad povrch půdy. V lehkých půdách můžeme vysazovat o něco hlouběji. Během růstu cibuli plejeme a okopáváme.
Cibuli pěstovanou ze sazečky sklízíme koncem července a začátkem srpna. Jakmile začne částečně žloutnout, zasychat nať a rostliny se počnou pokládat, vytaháme je, a pokud není deštivé počasí, necháme cibuli na záhonech 1 – 2 týdny ležet, aby proschla. Před uskladněním a očištěním ji dosušíme v suché místnosti průvanem, ve slabé vrstvě nebo zavěšenou se svazcích.

Tagy: allium cepa, pěstování ozimé cibule, výsadba ozimé cibule, pěstování cibule ze semen, pěstování cibule ze sazečky