Cibule prorůstavá, sibiřská

Cibule prorůstavá, lidově nazývaná také cibule poschoďová, zimní, sečka, cibule sibiřská nebo ošlejch je zelenina z čeledi amarylkovitých. Je to vlastně kříženec cibule zimní a kuchyňské.
Je to vytrvalá, vysoce mrazuvzdorná rostlina, tvořící v zemi trs drobných cibulek. Z nich vyrůstá nať vysoká třicet až čtyřicet centimetrů. Květní stvol dorůstá asi do dvojnásobné výšky a vytváří se na něm pacibulky. Stvol může vytvořit ještě jedno patro vetšinou se dvěma pacibulkami, proto je také tato cibule nazývána prorůstavá, patrová nebo poschoďová.
Cibuli prorůstavou můžeme pro její mrazuvzdornost pěstovat i ve vyšších polohách. V teplejších místech a z dostatkem vláhy však můžeme samozřejmě očekávat větší výnosy.
Má ráda výživnou, lehčí, dobře propustnou půdu. Při horší kvalitě půdy se nevivinou dostatečně pacibulky. Půdu přihnojujeme kompostem.
Výsadbu provádíme po dvou dobře vyvinutých pacibulkách do hloubky asi 8 cm do sponu 15×20 cm v březnu a dubnu nebo pro podzimní a zimní sklizeň v červenci a srpnu. Na jednom stanovišti necháváme rostliny 5 let.
Sklízet prorůstavou cibuli, respektive její nať, můžeme z jarní výsadby již počátkem léta. Dalším rokem se dočkáme sklizně už brzy z jara. Na zahradě se objevují první lístky mnohdy ještě pod sněhem.
U této cibule se zužitkovává nať, která je chutnější než pažitka. Je významným zdrojem vitamínu C. Několik trsů této zeleniny by nemělo chybět na žádné zahradě. Přidáváme jí jako přílohu k rožněným masům, k pokrmům z mletého masa, do salátů, na brambory, do pomazánek (hlavně tvarohových) a je dobrá například i na chléb s máslem.

Tagy: cibule sečka, ošlejch, cibule poschoďová, pěstování prorůstavé cibule, pěstování sibiřské cibule, použití sibiřské cibule, cibule sibiřská, cibule zimní, allium × proliferum, použití prorůstavé cibule