Kapraď samec

Kapraď samec patří do čeledi kapraďovitých. Je to rostlina rozšířená téměř po celé Evropě. Hojně se vyskytuje i u nás, hlavně ve stinných lesích, v houštinách a na mýtinách, kde je dosti vlhko. Má rád hlavně vyšší polohy.
Jeho oddenek je na povrchu hustě pokryt šupinami. Z něj přímo vyrůstají listy, v mládí závitkovitě stočené, později se napřimují a dorůstají délky až 1 metru. Jsou dvakrát pařenodělené, úkrojky mají kopinaté s pilovými okraji. Od července do září najdeme na rubu listů dvě řady hnědých kupek, zakrytých bělavou šupinou, nazývanou ostěra. Každá kupka se skládá z několika výtrusnic, v nichž se vytváří hnědý prášek, složený z výtrusů, jimiž se karaď samec množí.
Protože se vyskytuje skoro všude, není potřeba ho pěstovat. Oddenky se sklízí z dvouletých až tříletých rostlin od července do září. Dobře se očistí od šupin a postranních kořenů a suší se ve stínu.
Oddenek obsahuje hlavně kyselinu filikovou, mastný filikový olej a éterický olej. Ten má žlutou barvu, nepříjemně páchne a je palčivé chuti. Obsahuje také tříslovinu, glykosid a phlobaphen.
Kapraď samec lze využít k lékařským účelům.
V lidovém léčitelství se oddenek používá proti tasemnicím.

Tagy: ostěra, kapraď léčivé účinky, aspidium filix mas