Kerblík

Kerblík byl znám již ve starém Řecku a prodáván na trzích jako zelenina. U nás lidově nazývaný stoklasa nebo třebule, bohužel dnes již málo používaný v naší kuchyni. Dříve byl přidáván například do tvarohových koláčů.
Kerblík pochází z jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie. U nás se pěstuje jako naťová zelenina a zelené koření kerblík setý, ale rozšířen je i kerblík planý, který roste v křoviskách.
Kerblík patří do čeledi mrkvovitých rostlin a jeho lístky jsou velmi podobné lístkům kořenové petržele. Je to jednoletá rostlina dorůstající asi 50 cm do výšky. Má jemně zpeřené lístky a drobné bílé kvítky. Vysévá se v květnu a pěstuje jako kudrnatá petržel.
Kerblík v lidském organismu působí dobře na trávící soustavu a je mírně močopudný. Obsahuje vitamíny, minerální látky a aromatickou silici.
Čerstvě natrhané lístky příjemně voní a chutnají nasládle. Dá se použít všude, kde petrželka. V kuchyni se přidává do salátů, nejlépe s petrželkou a estragonem, do vaječných pokrmů, polévek, k pečení a grilování masa. Také ho můžeme dát do tvarohu, bylinkového másla, do dušené zeleniny a podobně. Kerblík se také suší a přidává do různých směsí koření, nejvíce na grilovaná masa.

Tagy: stoklasa, anthriscus cerefolium, léčivé účinky kerblíku, použití kerblíku, kerblík setý, třebule