Maliník

Maliník je vytrvalá rostlina patřící do čeledi rostlin růžovitých. Nejvíce má rád vrchovinné a horské krajiny. Roste divoce ve světlých lesích a na jejich okrajích, na slunných kamenitých stráních a mýtinách. Často se celá řada jeho odrůd pěstuje na našich zahradách.
Ze silného rozvětveného kořene v zemi vyrůstají ostnaté pruty někdy až do výšky dvou metrů. Druhým rokem tyto pruty dřevnatí. Na nich vyrůstají lichozpeřené listy.
Maliník kvete od května do srpna bílými květy, uspořádanými do hroznů. Plod maliníku se skládá ze šťavnatých pochviček a po uzrání se celý odlupuje od lůžka.
Plody obsahují za čerstva skoro 90% šťávy, ve které je mnoho cukru, kyselina citrónové a trochu etherického oleje. Vypěstované kultury malin jsou větší, mají více štávy a cukru, ale jsou méně aromatické.
Malin se používá hlavně v potravinářském průmyslu. V kuchyni se upotřebí například k přípravě šťávy, kompotů, různých zákusků a podobně.
V lidovém lékařství se používá šťávy z malin při horečnatých onemocněních. Z mladého sušeného listí maliníku se připravuje čaj, který se podává při nachlazení.

Tagy: ostružiník maliník, použití maliníku, léčivé účinky maliníku, rubus idaeus, malina