Řez maliníku

Maliník je rozšířenou a oblíbenou rostlinou v našich zahradách. Kultivovaný tvoří celou řadu odrůd. Jeho plody patří mezi nejoblíbenější a nejchutnější letní ovoce. Pro trvale dobrou úrodu ho musíme udržovat řezem. Maliník se každoročně rozrůstá z pupenů v podzemní části kořenových odnoží.
U maliníku sázeného na jaře sestřihneme nadzemní část podle síly sazenice a jejího kořenového systému asi na délku 20 – 40 cetnimetrů. Druhým rokem, když se maliník rozrůstá, ponecháme 2 – 3 výhony na každou rostlinu. V dalších letech ponecháme asi osm nejsilnějších výhonů na běžný metr.
Maliník plodí na výhonech z předchozího roku. Přebytečné rostliny odstraníme již během května, aby ostatním neubírali místo a živiny.
Po sklizni odrozené výhony každý rok uřežeme u země, čímž zamezíme houbovým chorobám. To nám pomůže lépe nastartovat nový porost. Mladé pruty se tak lépe vivinou a narostou. U rychle rostoucích maliníků s dlouhými pruty, se doporučuje zkrátit i výhony ještě nevyzrálé nebo poškozené pouze však jen asi 20 centimetrů. Pruty v délce do 130 centimetrů nezkracujeme.
Dvakrát plodící (remontantní) maliník tvoří plody na nově vyrostlých prutech koncem léta a na podzim. U těchto rostlin vrcholové konce výhonů nezkracujeme, abychom nesnížili jejich plodnost. Už prvním rokem na dvakrát plodícím maliníku uzrávají začátkem podzimu první plody na koncích letorostů, spodní části výhonů nejsou vyplozené. Abychom se příštím rokem dočkali dobré úrody, odplozené výhony po sklizni odstraníme. Nejlépe je celý porost na podzim po sklizni seříznout u země. Nasledující rok se tak dobře vytvoří mladé letorosty, které dobře prosperují a v tom též roce koncem léta a na podzim se můžeme dočkat dobré úrody.

Tagy: prořezávání maliníku, řez remontantního maliníku, jarní řez maliníku, péče o maliník, rubus idaeus, remontantní maliník, maliník stáleplodící, dvakrát plodící maliník, podzimní řez maliníku