Maliník pěstování

Pěstování maliníku na našich zahradách už má svojí tradici a jeho plody patří mezi nejoblíbenější a nejchutnější letní ovoce. Známe mnoho odrůd, které mají červené, tmavě rudé i žluté plody. Maliník může být jednou plodící nebo remontantní (dvakrát plodící). U prvního druhu sklízíme větší plody v červnu a červenci, v druhém případě probíhá první sklizeň během léta, druhá, která však bývá menší a ne všechny plody dozrají, bývá během září a října.
Maliníku se daří ve všech oblastech i ve vyšších polohách na světlém místě. Hlavně horní části výhonů potřebují dostatek světla. Maliník má rád půdu úrodnou, středně těžkou, humózní a hluboce zkypřenou. V těžkých, hodně zamokřených půdách trpí houbovými chorobami a špatně vyzrává, ale v příliš vysýchavé půdě také neprospívá.
Množí se odnožemi nebo dělením starých keřů. Maliník vysazujeme na podzim do sponu 50×60 centimetrů. Sázíme jednoleté sazenice, které by měly být v krčku asi 1 cm silné, se zdravým kořenovým systémem. Nadzemní část seřízneme asi na dvě až tři očka což je asi na 15 – 20 centimetrů, přihrneme a dobře zalijeme. Po zasazení je dobré maliník podestlat asi 5 – 7 centimetrovou vrstvou kompostu. Hnojíme až druhým rokem z jara a přihnojujeme i na podzim. Pruty v prvním roce mají plody jen zřídkakdy. Druhým rokem odrozené výhony po sklizni ořežeme u země. Rozroste-li se kultura maliníku a je příliš hustá, je nutné jí prořezat. Na jeden běžný metr necháme asi 8 až 10 dobře vyvinutých výhonů. Více o prořezávání maliníku na stránce Řez maliníku.
Proto, aby pruty maliníku držely ve vzpřímené poloze, se používají různé opory, nejčastěji drátěné sítě tak, aby bylo možné se dostat k rostlinám ze všech stran.
Plody se sbírají v srpnu a září. Zpracovávají se čerstvé, jen málokdy se suší. Maliny se používají k přípravě kompotů, šťáv, marmelád, moučníků a podobně.
Listy se sbírají jemné, ne zcela ještě vyvinuté v červnu a červenci. Suší se rozprostřeny ve stínu, v tenkých vrstvách. Používají se čerstvé i sušené v lidovém lékařství, například k přípravě maliníkového čaje nebo odvaru.

Tagy: malina, sběr maliníku, použití maliníku, léčivé účinky maliníku, péče o maliník, rubus idaeus, maliník výsadba, prořezávání maliníku, maliníkový čaj