Vanilka

Název vanilka pochází ze španělského výrazu pro lusk (vainilla). Vanilku znalo a pěstovalo původní obyvatelstvo v Mexiku již před příchodem evropských dobyvatelů. Pochází tedy z tropické Ameriky, z východomexických pobřežních pralesů. Do Evropy byla přivezena Španěly pravděpodobně již v roce 1521. Vanilka byla používána nejen jako koření, ale i jako léčivo. Věřilo se, že vanilka posiluje srdce odstraňuje únavu, zahání strach a dodává sílu.
Vanilka je pravá tropická rostlina, v oblastech mimo obratníky se jí nedaří. Je to vytrvalá ovíjivá bylina, patřící mezi orchideje. Má dužnatou válcovitou lodyhu, až několik metrů dlouhou. Vyrůstají z ní ploché listy, šupiny nebo bílé kořeny, které mohou později nahradit kořenový systém. Planě rostoucí vanilka se pne v korunách tropických stromů, ke kterým se připoutává právě těmito vzdušnými kořeny. Je to epifitická rostlina, živící se z humusu usazeného mezi větvemi stromů.
Květy jsou sestaveny v úžlabní hrozny a jednotlivě jsou podepřeny malým listem. Opylení zprostředkovávají včelky z rodu Melippona, žijící pouze v Mexiku, proto se vanilka na plantážích v jiných oblastech musí opylovávat uměle. Asi za měsíc po opylování se vytvoří ze semeníku tenká tobolka 16 – 30 cm dlouhá, naplněná černou kašovitu hmotou a spoustou drobných semen, která jsou většinou neklíčivá. Když tobolky začnou žloutnout, nastává sklizeň. Silná, charakteristická vůně vanilky se ale docílí až po fermentaci a usušení.
Jelikož semena vanilky jsou neklíčivá rozmnožuje se vanilka osními řízky. Plodnost na plantážích začíná ve třetím roce po výsadbě, nejkvalitnější plody jsou v pátém až osmém roce. Rostlina plodí asi 20 let. V době nejlepšího růstu dává as 50 tobolek ročně.
Nejkvalitnější je vanilka mexická z provincie Veracruz, ale známe také vanilku bourbonskou, madagaskarskou a vanilku z Tahiti. Někdy jsou na trhu i jiné druhy například vanilka velkokvětá, která má kratší a silnější tobolky, nazývající se „vanillon“.
Vanilka se používá do cukrovinek, pečiva, pudinků, cukroví, čokolády, zmrzlin, likérů a podobně.

Tagy: vainilla, použití vanilky, vanillon, vanilka velkokvětá, vanilka bourbonská, vanilka madagaskarská, vanilka mexická, pěstování vanilky