Šalvěj muškátová

Pochází z jižní Evropy a pravděpodobně byla používána již ve starověku. Ve středověku patřila k léčivým bylinám, dnes je využívána spíše jako koření. Nať i květ šalvěje muškátové voní po muškátu a levanduli velmi intenzívně až opojně. Má nahořklou a silně kořenitou chuť.
Je to dvouletá ochlupená rostlina vysoká 40 – 80 cm. První rok vytváří přízemní listy, druhý rok lodyhy s širokými vyjčitými listy na spodu. V úžlabí modrofialových listenů vyrůstají růžové nebo modrofialové květy. Dá se pěstovat také jako okrasná rostlina, protože její květenství je dekorativní a nápadné. Sbírají se listy a nať před květem.
Podporuje chuť k jídlu, trávení, působí proti křečím zažívacího traktu a plynatosti.
Nejvíce se používá v italské, balkánské a arabské kuchyni. Ve Středomoří se přidává do masitých a zeleninových pokrmů, aromatizují se s ní nápoje a vína. Používají se čerstvé i sušené listy, pro svůj aromatický pach však jen v menším množství. Má využití také v parfumérii.

Tagy: salvia sclarea, sběr šalvěje muškátové, pěstování šalvěje muškátové, použití šalvěje muškátové, léčivé účinky šalvěje muškátové