Léčivé bylinky na cukrovku

Cukrovka, neboli diabetes, je jednou z nejrozšířenějších civilizačních nemocí, projevující se zvýšenou hladinou cukru v krvi. Je zapříčiněná nedostatečným působením hormónu inzulínu, který reguluje množství cukru v krvi.
Cukrovka 1. typu se objevuje většinou již v dětství nebo mládí. Nejde jí zamezit a velkou roli zde hraje dědičnost. Dochází při ní ke zničení buněk vytvářejících inzulín. U tohoto typu cukrovky je nezbytná léčba inzulínem a poměrně přísná dieta.
Cukrovka 2. typu se vyskytuje většinou až po 40. roce. Je vyvolána poruchou uvolňování inzulínu ze slinivky. Její příčinou je nezdravý životní styl, nedostatek pohybu, přejídání se s následným vznikem obezity. Léčba spočívá většinou v dodržování diety, to zjednodušeně znamená omezení tuků, cukrů a zvýšení příjmu vlákniny. Důležité také je pravidelná fyzická aktivita. Při léčbě diabetu a onemocnění slinivky břišní je důležité dodržování lékařem předepsané diety. Léčba cukrovky je zdlouhavá a neméně spočívá v úpravě životního stylu. Žádná bylina neumí cukrovku vyléčit, ale existují bylinky a lidové podpůrné prostředky ke stabilizaci cukru v krvi.
-Borůvkové listy sbírané před dozráním plodů obsahují myrtillin, který je nazýván „rostlinný inzulín“ a zlepšuje využití cukru. Z nich si můžeme připravit borůvkový čaj. Čtyři vrchovaté lžíce borůvkových listů namočíme na 12 hodin ve 2 litrech studené vody. Studený výluh po té odpaříme na polovinu. V průběhu dne pijeme po doušcích čtyři šálky velmi horkého čaje.
- Za starý domácí prostředek na snižování hladiny cukru v krvi se považuje šťáva z kysaného zelí a každodenní konzumování mrkve. V léčbě pomáhá i konzumace česneku, cibule, celeru, pórku a čerstvé okurkové šťávy.
-Také kopřiva se svými krvetvornými a pročišťujícími účinky má vliv na slinivku břišní. Kopřivový čaj pijeme velmi horký po doušcích čtyři šálky denně.
-Jmelí bílé se používá při úpravě krevního tlaku, ale má i dobrý vliv na slinivku břišní. Jednu vrchovatou lžičku jmelí namočíme na 12 hodin do šálku studené vody. Studený výluh ohřejeme přecedíme a pijeme po doušcích. Čtyři týdny se užívají tři šálky denně, potom dva týdny dva šálky denně a poslední týden jeden šálek denně.
Jmelí je léčivé od začátku října do začátku prosince a na jaře v březnu a v dubnu. Nejléčivější je to, které roste na dubu a topolu. Sbírají se listy a větvičky, nikdy ne bílé bobulky, které jsou jedovaté.
-Oddenek puškvorce velmi dobře působí při onemocnění slinivky břišní, pomůže i při cukrovce. Připravujeme z něj puškvorcový čaj.
-Při cukrovce lze také doporučit listy a výhonky černého bezu. Je dobré denně vypít dva šálky tohoto čaje.
-Celkového snížení hladiny cukru lze dosáhnout na jaře, když kvete pampeliška. Sbírají se celé stvoly i s květy. Denně je potřeba sníst 10 – 15 těchto stvolů. Jsou zpočátku nahořklé, později se tato chuť vytratí. Časně z jara, když se začnou objevovat mladé listy pampelišek, měli by je nemocní cukrovkou používat k přípravě jarního salátu.
-Také kořen čekanky se dá doporučit diabetikům jako výborná dietní zelenina. Čaj z čekanky se s úspěchem používá i při obezitě.

Tagy: léčivé účinky kopřivy, léčivé účinky jmelí, borůvkový čaj, čaj z kopřivy, čaj ze jmelí, cukrovka a jmelí, léčivé účinky borůvky, cukrovka a bylinky, léčivé účinky puškvorce, bylinkový čaj na cukrovku