Durman

Durman lidově zvaný „panenská okurka“ je jednoletá, prudce jedovatá rostlina patřící do čeledi lilkovitých. Je to nenáročná rostlina, v půdě si příliš nevybírá, proto ho můžeme najít na místech velmi pustých, na okrajích cest, na rumištích, v polích i na okrajích kompostů.
Z kořene v zemi vyrůstá rozvětvená, lysá lodyha válcovitého průřezu, dosahující výšky 1/2 až 1 metru. Vejčité listy vyrůstjí na dlouhém řapíku a jsou zašpičatělé, na okrajích široce zubaté. Kvete v červenci a srpnu. V úžlabích listů se objevují velké trubkovité, pětihranné květy bílé barvy. V trubce je pět tyčinek, na spodku najdeme nadkvětý semeník s dlouhou čnělkou. Plodem je tobolka velká asi jako ořech, pokrytá na povrchu četnými ostny. Po uzrání plod puká a objevují se černá semena.
Všechny části durmanu jsou jedovaté, protože obsahují jedovatý alkaloid daturin. Nejvíce je ho v semenech.
Durman se využívá v lékařství (listy i semena). V domácím léčitelství je jeho používání velmi nebezpečné pro snadnou možnost otravy.
V lékařství se durman využívá hlavně při nervových chorobách nebo při záduše. Zevně se používá odvar z čerstvých nebo sušených listů při revmatismu.

Tagy: durman obecný, daturin, panenská okurka