Pěstování hlívy ústřičné

Hlíva ústřičná je houba, která cizopasí na dřevě. V přírodě jí můžeme najít od září do března v trsech na kmenech a pařezech listnatých stromů, zejména buků, topolů, ořechů a vrb. Tuto houbu v lese však objevíme spíše sporadicky.
Hlívu ústřičnou lze však velmi dobře pěstovat i v domácích podmínkách. Stačí k tomu vhodný sklep nebo kus zahrady. Je to houba známá nejen lahodnou chutí, ale i svými léčebnými účinky.

INTENZIVNÍ PĚSTOVÁNÍ
Nejrozšířenější metodou je intenzivní pěstování hlívy ústřičné v polyetylénových pytlích. V zahradnictví a na internetových obchodech jsou k dostání balení se speciálním substrátem naočkovaným podhoubím hlívy ústřičné. Substrát je nejvhodnější umístit do prostoru, kde je velká vlhkost (asi 85%), teplota 8 – 18 stupňů a rozptýlené světlo. Do pytle potom stačí udělat jen otvory pro růst hlívy, pokud už tam nejsou, a počkat si na úrodu. Vyvíjející se plodnice je dobré rosit rozprašovačem. Hlívu sklízíme těsně před tím, než začne vypouštět výtrusy. Pozná se to tak, že u středních kloboučků v trsu se začnou narovnávat zavinuté okraje. Sklízíme vždy celý trus dokonalým vykroucením i s kořenem. Staré otvory je dobré zalepit izolepou a udělat nové. Substrát se po té nechává asi 143 dní odpočinout na chladnějším místě. Z jednoho balení jsou 3 – 4 sklizně, než se substrát vyčerpá. U každé pěstební sady by měl být přiložen návod.
EXTENZIVNÍ PĚSTOVÁNÍ
Druhým způsobem je extenzivní pěstování hlívy ústřičné přímo do navrtaných otvorů na dřevo. Nejvhodnější jsou špalky i s kůrou z čerstvě pokácených listnatých stromů o průměru asi 20 cm a délce 0,5 m. Koupenou sadbou očkujeme na dřevo do otvorů širokých asi 1,5 cm a hlubokých 3 cm na obvodu špalku nebo do zářezů na řeznou plochu, kterou potom překryjeme odřezkem dřeva. Špalek je dobré obalit fólií nebo dát do pytle, abychom zamezili úniku vlhkosti. Takto připravené dřevo se dá do teplého (20 – 25 stupňů) a vlhkého prostředí(asi 90 %). Houba proroste do dřeva asi za 2 – 3 měsíce. Špalek potom vyndáme v pytle a dáme do půdy na stinné místo, chráněné před větrem tak, aby dvě třetiny špalku byly nad zemí. Zaléváme podle potřeby, protože houba bez vlhkosti neroste. Hlíva vytváří plodnice až na podzim po prvních mrazících. Při pěstování hlívy ústřičné na dřevě máme jen jednu úrodu za rok, ale několik let po sobě. Složitější je jen počáteční založení kultury.

Tagy: návod na pěstování hlívy ústřičné, hlíva ústřičná pěstování, pěstování hlívy ústřičné na dřevě