Bylinky na bolest hlavy

Bolesti hlavy mohou mít různé příčiny. Mohou být způsobeny nachlazením, bolestí zubů, rozčílením, od krční páteře, poruchami trávení, z nadměrné konzumace alkoholu, nadměrného kouření a z mnoha dalších příčin. Při bolestech hlavy, které trvají déle než tři dny nebo se často opakují je dobré vyhledat lékařskou pomoc, která by případně vyloučila závažnější onemocnění. Samoléčba je vhodná v lehčích případech nebo jako okamžitá dočasná pomoc.
Lidé kteří často trpí bolestmi hlavy a migrénami by měli především dobře spát, ne však příliš dlouho, nejíst vydatné večeře na noc, omezit se na lehce stravitelná jídla, před spaním si dát lžičku medu nebo jablko a pokud možno vyhýbat se stresu. Také by měli jíst potravu bohatou na hořčík například mandle, sojové boby, pivní kvasnice, zelí, luštěniny, brokolici, švestky a podobně. Samozřejmě se vyhýbat alkoholu a kouření. Některým lidem pomáhá třeba šálek kávy se dvěma lžícemi citrónové šťávy, jiní si dávají na spánky plátky syrových brambor a máčí nohy ve vodě s hořčičným semínkem. Proti bolesti hlavy někdo používá obklady z citronové šťávy nebo jablečného octa nebo se dají přikládat čerstvé plátky citronu na spánky.
Než sáhneme po lécích je dobré vyzkoušet různé bylinky, které už se používaly za dob našich předků. Vhodné jsou různé bylinné terapie, při kterých pijeme pomalu malými doušky čaj z meduňky, levandule, bazalky, majoránky, heřmánku, třezalky, borovice, tymiánu, klikvy a podobně. Bolest hlavy se také zmírní přiložením šátku s březovým listím na spánky. Také se doporučuje pít šťávy z čerstvé zeleniny, například z mrkve se špenátem, řepou, okurkou nebo salátem a jíst cibuli a česnek.
PRVOSENKA JARNÍ
Čaj z prvosenky jarní velmi rychle zmírňuje silné migrenózní bolesti.
ŘEBŘÍČEK OBECNÝ
Pravidelným užíváním čaje z řebříčku lze migrénám předejít.
KOPŘIVA
Kopřivový čaj je velmi účinným domácím lékem na bolesti hlavy.
MEDUŇKA
Meduňka má zklidňující účinky, uvolňuje nervové napětí a působí dobře při migrénách. Čaj z meduňky se podává před spaním na zklidnění. Zevně se při migrénách vtírá silice z meduňky.
MAJORÁNKA
Pro své uklidňující účinky se užívá při nespavosti, nervové slabosti a při migrénách.
LEVANDULE
Čaj z levandule působí dobře na migrenózní bolesti. Lze také nakapat levandulovou silici na kostku cukru (5 kapek) a pomalu cucat.
ROUTA VONNÁ
Nálev připravený z routy bývá doporučován při bolestech hlavy. Pro své uklidňující účinky byla již dříve doporučována při dlouho trvajících migrénách a panických stavech.
TŘEZALKA TEČKOVANÁ
Třezalkový čaj, čajové směsi s třezalkou, popřípadě tinktura z třezalky jsou doporučovány při nespavosti, nepokojném spánku, stresu, depresích, úzkosti i při žaludečních neurózách. U žen v období přechodu je doporučována jako podpůrný prostředek pro odstranění hormonálních výkyvů.
HLOH OBECNÝ
Při bolestech hlavy nám může také ulevit čaj nebo esence z hlohu obecného.
ZÁZVOR
Také zázvor zkracuje bolesti hlavy a dokáže ulevit při migrénách.
ČESNEK
Pravidelná konzumace česneku je dobrou prevencí proti bolesti hlavy a navíc zlepšuje stav mozkových tepen.

Tagy: přírodní léčba bolesti hlavy, byliny na bolest hlavy, česnek na bolest hlavy, babské rady na bolest hlavy, zelenina na bolest hlavy