Majoránka léčivé účinky

Všeobecně se majoránky u nás používá jako oblíbeného koření, ale své místo má i v lidovém lékařství. Obsahuje silně aromatickou silici, třísloviny, hořčiny, vitamín C a další látky. Má uklidňující, protizánětlivé a dezinfekční účinky. Použití majoránky je mnohostranné.
Pro své uklidňující účinky se užívá při nespavosti, nervové slabosti a také tiší migrény.
Dobře působí na trávení, pomáhá při nadýmání, je účinná na střevní koliku a průjmy, podporuje tvorbu žaludečních šťáv a tím urychluje trávení, zvyšuje tvorbu žluči a zklidňuje zažívání. Při nadýmání se užívá odvaru ze 2 lžiček majoránky a 1/4 l vroucí vody. Krátce se povaří, nechá vychladnout, přecedí a vypije nadvakrát s dvouhodinovou přestávkou. Stejného odvaru se používá i při migrénách a pro uklidnění.
Pro její protizánětlivé účinky se používá při zánětu průdušek a proti kašli. Při těchto problémech se vaří majoránkový čaj na kašel z 1 lžičky sušené nati, která se přelije 1/4 l vroucí vody a krátce povaří. Na odkašlání se užívá 3× denně jeden šálek majoránkového čaje. Při rýmě, nachlazení a astmatu se také doporučuje inhalace nálevu z majoránky. Při senně rýmě pomáhá vložit si do nosu tampón namočený v silném odvaru z majoránky.
Zevně se majoránky používá jako mazání na špatně se hojící rány. Z 10 g rozdrcené majoránky a 50 g vepřového sádla se připravuje mast, která se také vtírá do nosu při rýmě.
Jiné mazání se připravuje z 30 g sušené nati majoránky naložené v 1/2 l olivového oleje, nechá se 2 týdny stát ve tmě a přecedí. Používá se při bolestech zad, hlavy a na namožené svaly.
V neposlední řadě je majoránka součástí čajových směsí a posilujících koupelí používaných na menstruační potíže a různá ženská onemocnění.
Tato bylinka je sice v mnohých směrech pro náš organismus prospěšná, ale nic by se nemělo přehánět. To platí i u majoránky, protože její konzumace ve větším množství může působit až omamně. V těhotenství by její používání v menším množství nemělo způsobit žádné problémy. Větší dávky však můžou způsobit překrvení pánevních orgánů a působit omamně, jak již bylo výše řečeno.

Tagy: origanum majorana, rýma sádlo majoránka, majoránková mast, majoránkový čaj na kašel, majoránka v těhotenství, použití majoránky, léčivé účinky majoránky, majoránka proti kašli