Jalovčinky

Jsou to plody jalovce, používané již ve starém Římě. Jalovec obecný je stále zelený jehličnan u nás chráněný. Bývá vysoký asi 1 metr, ale i vyšší a roste na sušších místech.
Jeho plody, bobule zvané jalovčinky, dozrávají až druhým rokem, obsahují tři semena a jsou modrohnědě zbarveny. Sbírají se na podzim, mají nasládlou, pryskyřičnou chuť a vůni. Ve Středomoří se pěstuje jalovec červenoplodý, který má o něco větší plody.
Jalovčinky působí močopudně, pomáhají při poruchách žaludku, žlučníku a střev a zlepšují také dýchání. Působí také dobře proti revmatismu a zlepšují krevní oběh. Povzbuzují chuť k jídlu. Jalovec by neměly užívat těhotné ženy a lidé s poruchou ledvin, protože způsobuje také prokrvení ledvin.
V kuchyni se používají při kořenění zvěřiny, do rybích marinád, koření se jimi kysané zelí (hlavně v Německu), při pečení drůbeže a dají se přidat i do guláše pro získání „divoké“ příchutě. Jsou součástí některých kořenících směsí. Spolu s koriandrem se dají použít k naložení masa před uzením. Rovněž se používají k výrobě pálenky borovičky a džinu.

Tagy: jalovec obecný, použití jalovčinek, léčivé účinky jalovčinek, léčivé účinky jalovce, juniperus communis, jalovec červenoplodý