Celer

Celer je naťová a kořenová zelenina. Existují tři druhy a to celer hlíznatý, pěstovaný především pro hlízu, ale lze z něho použít i listy. Celer řapíkatý, který nevytváří hlízu, ale mnoho silných řapíků, které se bělí a používají jako jemná zelenina. Celer listový vytváří pouze mnoho listových výhonků.
Celer je původně přímořská rostlina, která vyžaduje hlubší úrodnou půdu a dostatek vláhy. Pěstuje se z koupených sazenic nebo lze předpěstovat ze semen zasetých v únoru do truhlíku. Sazenice vysazujeme do sponu 25×25 cm a dobře okopáváme a zaléváme.
Celer má dobrý vliv na činnost ledvin, na revmatismus nebo dnu. Doporučuje se také při nervové slabosti. Mohou ho také používat nemocní cukrovkou.
V kuchyni se používá nať, bulva a semeno. Celerová nať má výraznější aroma než nať petrželová. Celer (nať i bulva) se používá čerstvý nebo sušený při zapékání nebo dušení masa se zeleninou, do pokrmů z mletého masa, do polévek,salátů a podobně.
Usušené celerové listy uchováváme v dobře uzavřené tmavé nádobě. Sušit lze také strouhanou celerovou bulvu.

Tagy: celerová nať, celer listový, celer řapíkatý, celer hlíznatý, léčivé účinky celeru, použití celeru, apium graveolens