Tužebník jilmový

Tužebník jilmový je vytrvalá, vodomilná bylina patřící do čeledi růžovitých. Je to u nás zcela běžná rostlina, kterou můžeme najít na vlhkých loukách, podél potoků, říček a ve vrbových a olšových houštinách.
Tužebník má statnou, rozvětvenou, hnědavou lodyhu dosahující až do výšky 75 centimetrů. Jeho lichozpeřené listy se skládají z pěti lístků kopinatého tvaru. Okraje lístků jsou pilovité.
Kvete v červnu a červenci běložlutými květy uspořádanými do nepravidelných chocholíků. Nadkvětý semeník vybíhá v čnělku, která je ukončená terčovou bliznou. Uzrává v nažku.
Používaná část tužebníku je květ. Je v něm obsaženo hodně etherického oleje, kyselina salicyová a žluté barvivo. Také je tam přítomen heliotropin a vanillin. Vůně květů je podobná vůni pomerančů.
Květy tužebníku se sbírají v červnu a červenci. Suší se pomalu ve stínu v tenké vrstvě, aby si květy zachovaly svojí vůni a barvu.
V lidovém lékařství se dnes tužebníku používá jen málo. Protože je močopudný bývá užíván při vodnatelnosti nebo jako potopudný prostředek.

Tagy: filipendula ulmaria, léčivé účinky tužebníku jilmového, sušení tužebníku jilmového, sběr tužebníku jilmového, použití tužebníku jilmového