Mochna lesní

Mochna lesní, jinak zvaná mochna nátržník, lidově také nazývána „koření tržené, nátržník, přetržník, koření pětilístkové“, je vytrvalá rostlina patřící do čeledi růžovitých. Roste po celé Evropě na okrajích lesů, pastvinách, vřesovištích a lesních loukách.
V zemi má silný, na povrchu tmavěčervený, na řezu běložlutý odenek. Z něho vyrůstá přímá nebo položená lodyha, dosahující délky 20 – 30 centimetrů. Nahoře se lodyha vidličnatě rozvětvuje. Lodyžní listy na krátkých řapících jsou trojčetné se dvěma palisty. Jsou podlouhlé s okrajem hluboce pilovitým.
Mochna lesní kvete od června do srpna. Korunu květu tvoří čtyři korunní lupínky žluté barvy, mající na spodní straně pomerančovou skvrnu. Semeníky uzrávají v jednostranně vejčité nažky.
Využitelná část rostliny je oddenek, někdy i nať. Oddenek obsahuje asi 20 % třísloviny, červeň tormentillovou a něco etherického oleje. Má hořkou, silně stahující chuť.
Mochna nemá zvláštní nároky na půdu, potřebuje však dostatek slunce. Pokud se pěstuje, vysévá se na jaře v dubnu do zpracované půdy. Oddenek se sklízí druhým rokem.
Brzy z jara nebo na podzim se oddenky vyryjí, omyjí, a suší při umělém teple. Sušením získají červenou barvu.
V průmyslu se oddenku mochny lesní využívá jako třísla k vydělávání kůží. Barvivo slouží k výrobě inkoustu.
V domácím lékařství se užívá vnitřně při chorobách zažívacího ústrojí, průjmech, nechutenství a podobně. Odvar z oddenku může sloužit jako kloktadlo při lehkých katarech mandlí a zánětech dásní.

Tagy: mochna nátržník, sběr mochny lesní, léčivé účinky mochny lesní, použití mochny lesní, červeň tormentillová, přetržník, koření tržené, sušení mochny lesní