Andělika

Andělika lékařská jinak zvaná „koření svatého ducha“ se považovala za léčivku, která pomáhá od všech nemocí. Je to dvouletá bylina rostoucí ve vyšších polohách ve vlhkém prostředí v Evropě a Severní Asii.
Vytváří silnou růžici listů a četné kořeny. Po té co vykvete a z květů se stanou plody, rostlina vysoká až 2 metry odumírá.
Jako koření se používají plody, kořen a listy. Chutná ostře kořenitě a hořce. Zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv a zklidňuje střeva. Větší dávky jsou však nezdravé. Anděliku lékařskou nesmí užívat těhotné a kojící ženy a při zánětu ledvin. Na trhu je k dostání „Andělika lékařská – tinktura“. Je to lihový roztok extraktu kořene této byliny, který se používá při nadýmání, špatném zažívání, nedostatečném vylučování žluče a také pro lepší odkašlávání. Andělika se používá především k výrobě hořkých likérů a vermutů. Mletý kořen se přidává do cukroví (Andělikové cukroví).

Tagy: koření svatého ducha, andělika lékařská tinktura, použití anděliky, léčivé účinky anděliky, recepty andělika, archangelica officinalis, andělika lékařská, andělika kořen