Pěstování a sběr anděliky

Anděliku sejeme na podzim v září nebo počátkem října, protože čerstvě sklizená semena mají nejlepší klíčivost. Klíčení trvá nějméně dva týdny a často semena vyklíčí až na jaře. Sejeme do pařeniště v řádcích 15 cm vzálených od sebe. Na jaře v březnu se mladé sazenice přesadí do volné půdy asi 1/2 metru od sebe. Po té je třeba rostliny dobře zalévat.
Půda vhodná pro pěstování anděliky musí být lehčí, dobře zavlažovaná, nejlépe s poledním sluncem. Můžeme hnojit dobře uleželou kravskou mrvou nebo umělým hnojivem a to uhličitanem draselným. Na podzim prvním rokem půdu dobře zkypříme.
Andělika je sice dvouletá bylina, ale sklízet stonky můžeme již prvním rokem od června do srpna, nejlépe při ranní rose. Tato sklizeň je ale menší. Silnější sklizeň je během druhého roku. Nechají-li se hlavní stonky, můžeme anděliku sklízet ještě třetím rokem. Okolíky se suší za mírného tepla na plachtách, aby se nevytrousila semena.
Oddenky se sklízí v zimě, dobře se opláchnou a rozříznou na čtyři části. Suší se za mírného tepla na volném vzduchu. Kořen sušením ztratí asi tři čtvrtiny své váhy.

Tagy: koření svatého ducha, sušení anděliky, sklizeň anděliky, recepty andělika, archangelica officinalis