Andělika léčivé účinky

Nejvíce účinných látek je obsaženo v kořenech a plodech anděliky lékařské. Je to hlavně vonný etherický olej, silice, klovatina, hořčina a celá řada uhlohydrátových látek. Chutná hořce a kořenitě. S jejím užíváním se to však nesmí přehánět, ve vyšších dávkách může způsobit zdravotní potíže. Anděliku lékařskou nesmí užívat těhotné a kojící ženy a lidé se zánětem ledvin.
Nejčastější využití má andělika při chorobách zažívacího ústrojí, při nadýmání, nechutenství, zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv a zklidňuje střeva. Může se použít i při poruchách trávení při nadměrné konzumaci alkoholu. Andělika také zklidňuje při nervových poruchách a nespavosti. Obklady se používají na otoky a koupele, dobře působí také při revmatických bolestech, při únavě a tlumí menstruační bolesti.

  • Nadýmání, plynatost, nechutenství

Při těchto problémech se užívá prášek nebo odvar z kořene anděliky. Když roztlučeme nebo umeleme usušené oddenky anděliky, získáme jemný prášek, který se užívá 3× denně na špičku nože. Odvar získáme, když do 0,25 l vlažné vody nasypeme 15 g prášku z kořene, necháme přejít varem, odstavíme a hned přecedíme. Pije se ráno, v poledne a večer velmi malý šálek.

  • Nervové poruchy

Na zklidnění při nervových poruchách se užívá lihového výtažku, který si připravíme ze 30 ml lihu, 8 g andělikového kořene a 1 g kořene kozlíku. Byliny naložené v lihu necháme 36 hodin stát a potom scedíme. Užívá se dvakrát denně 10 kapek na kostce cukru.

  • Pohmožděniny, otoky

Na obklady při zhmožděninách si můžeme připravit octový výtažek z 20 g tlučeného kořene nebo semen anděliky a 0,25 l tabulového octa. Bylinky v octě necháme 36 hodin stát a scedíme. Ve výtažku namočíme gázu, obvaz a podobně a přiložíme na bolavé místo.

Tagy: koření svatého ducha, andělika octový výtažek, andělika odvar, andělika lihový výtažek, andělika kořen, archangelica officinalis, andělika lékařská