Petržel

Petržel jako aromatickou bylinu a naťovou zeleninu rozšířil po Evropě v 8. století Karel Veliký, ale v římské kuchyni byla používána již dříve. U nás byla velmi oblíbenou bylinou ve staročeské kuchyni, používalo se jí do omáčky (zelené jíchy), do nádivek a velikonočních vaječných pokrmů.
Petržel je dvouletá až víceletá rostlina pocházející ze Středomoří. U nás je známá petržel naťová (kadeřavá) a petržel kořenová, která je náročnější na půdu. Naťovou petržel můžeme vysévat několikrát do roka od dubna do konce července. Petrželové semeno po zasetí klíčí pomalu asi 3 týdny. Na zimu se mohou drobnější kořeny vysázet do truhlíku do zeminy nebo písku a rychlí se na světlém místě.
Listy čerstvé petržele mají vysoký obsah vitamínu C (100mg ve 100g). Všechny části rostliny povzbuzují zažívání, pomáhají při močových kamenech, po zánětu prostaty a při menstruačních potížích. Avšak lidé se zánětlivými procesy v ledvinách a těhotné ženy by neměly užívat nadměrné dávky petržele, protože poněkud dráždí ledviny.
Petržel je základní zelené koření denní potřeby. Přidáváme jí do spousty jídel, napřiklad to jsou polévky, omáčky, sekaná masa, nádivky, pomazánky, saláty, dušená a pečená masa a podobně. Je ale potřeba přidávat jí podle možnosti až do hotových pokrmů, nebo ke konci jejich přípravy, aby se neztratila její nutriční hodnota.

Tagy: petžel naťová, využití petržele, petrželka, léčivé účinky petržele, petroselinum, petržel kadeřavá, petržel kořenová