Pěstování a sklizeň petržele

Petržel vyžaduje hluboké, humózní a lehčí půdy s dostatkem vápníku. Nesnáší hnojení čerstvým chlévským hnojem. Kyselé půdy je třeba na podzim povápnit. Kořenová petžel vyžaduje dostatek světla, naproti tomu petržel kadeřavá snáší dobře i polostín. V suchém období potřebuje pravidelnou závlahu.
Petržel vyséváme co nejdříve na jaře do řádků vzdálených od sebe asi 25 cm a do hloubky 1,5 cm. Vzešlé rostlinky co nejdříve vyjednotíme na vzdálenost 8 – 12 cm. Během růstu pečlivě okopáváme a plejeme.
Sklizeň provádíme později na podzim. Petržel dobře snáší i mrazy a s lehkým krytem vydrží na záhonu i do jara. Nať z kořenové petržele můžeme používat stejně jako u kadeřavé odrůdy čerstvou nebo ji usušíme. Očištěné kořeny od zbytků zeminy, ze kterých jsme opatrně ukroutily nať můžeme skladovat přes zimu ve sklepě v písku.
Naťovou (kadeřavou) petržel můžeme pěstovat i doma v květináči nebo v truhlíku. Na podzim si můžeme rostlinky petržele přesadit do květináče a sklízet tak čerstvé listy po celou zimu. Petrželka za oknem potřebuje slunné až polostinné stanoviště a pravidelnou zálivku.

Tagy: petroselinum, pěstování petržele přes zimu, pěstování petržele v květináči, pěstování kadeřavé petržele, pěstování petrželky, pěstování naťové petržele