Vodilka kanadská

Vodilka kanadská je vytrvalá bylina z čeledi pryskýřníkovitých. Domovem vodilky je Severní Amerika. Už od pradávna byla oblíbenou léčivkou, hojně využívanou severoamerickými indiány. Můžeme jí tam najít v listnatých, stinných lesích, bohatých na listový humus. U nás se volně v přírodě nevyskytuje.
V zemi má rostlina krátký oddenek, z něhož vyrůstá mnoho dlouhých, tenkých kořínků, které jsou navzájem propletené. Z oddenku vyrůstá přímý stonek, pod zemí žlutý, nad zemí purpurový, do výšky asi 30 centimetrů. Nese dva nebo tři na povrchu chlupaté, pětilaločné listy.
Vodilka kanadská kvete v květnu. Malý, nazelenalý květ je posazen na krátké stopce nad nejvyšším listem. Většinou bývá jen jeden, vyjímečně dva nebo tři. Semeník uzrává v dužnatý plod, zbarvený jasně červeně, podobající se jahodě. Obsahuje asi 20 velmi malých, černých semen.
Používaná část rostliny je kořen a listy, které se užívají méně. Účinnou látkou vodilky kanadské je alkaloid hydrastin a berberin. Je to žlutý prášek, svými účinky podobný námelu.
Kořeny se vykopávají na podzim v září a v říjnu, čtvrtý nebo pátý rok.
Vodilka se používá hlavně v lékařství a v menší míře jako žluté barvivo.
U nás se vodilka v lidovém lékařství nepoužívá. V lékařství oficiálním dělá dobrou službu při žaludečních problémech, zánětech v ústní dutině, snižuje krevní tlak, posiluje imunitní systém a nejvíce se jí asi využívá v ženském lékařství a porodnictví. Zevně je vhodná k léčbě hemeroidů, vředů, oparů a jiných kožních onemocnění.

Tagy: hydrastis canadensis, hydrastinin, použití vodilky kanadské, léčivé účinky vodilky kanadské