Kontryhel obecný
Kontryhel obecný, lidově nazývaný „kuří nožka“, je vytrvalá bylina patřící do čeledi růžovitých. Můžeme ho nalézt po celé Evropě, jak v nížinách, tak i v hornatých krajích. Roste na všech vlhkých místech, na mokrých loukách, u potoků, na březích říček a na okrajích lesů.
V zemi má vřetenovitý, dlouhý, tmavěhnědý oddenek. Z něho vyrůstají dlanitě žilnaté, zubaté listy na dlouhých oblých stoncích. Z oddenku vyrůstá ještě oblá, ochlupená lodyha s několika přisedavými listy. Kvete od května do srpna. Květy mají drobný pěticípý kalich. Nadkvětý semeník dozrává v nažku.
Kontryhel obecný se nepěstuje. Nať s divoce rostoucích rostlin se sbírá v době květu v červnu a červenci. Suší se pomalu rozprostřená ve stínu. Po té získá šedozelenou barvu. Oddenek se sbírá na podzim. Vyrýpnutý se dobře omyje a suší na kamnech.
Kontryhel obsahuje hlavně tříslovinové látky, proto má stahující účinky. Používá se kořen a celá nať i z květy.
Upotřebení má hlavně v domácím léčitelství jako vnitřní i zevní lék. Vnitřně se odvaru z oddenku i nati užívá jako prostředku k čištění krve. Odvaru z čerstvých listů se někde používá k čištění pleti.
Tagy: kuří nožka