Jak snížit hladinu homocysteinu

Homocystein je aminokyselina, která vzniká v metabolismu z aminokyseliny methioninu, která je základem pro tvorbu bílkovin. Přebytek homocysteinu v krvi se podílí na riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Bylo zjištěno, že i hladina cholesterolu reaguje v závislosti na hladině homocysteinu.
Příčinou nadměrné hodnoty homocysteinu je především nevhodná skladba stravy, nedostek vitamínů, kyseliny listově a vitamínů B6 a B12. Při tom vázne přeměna homocysteinu a ten se nezpracovaný dostává do krve. Nepříznivě se projevuje samozřejmě také vysoký podíl tuků ve stravě.
Hladina homocysteinu v krvi by měla být co nejnižší. Při vyšším obsahu roste možnost poškození výstelky cévní stěny a s tím souvisí poměrně větší riziko vzniku trombóz. Její hladina by se měla pohybovat v rozmezí 4,5–6 (ženy), 5–7,5 (muži).
Zvýšenou hladinu homocysteinu, lze upravit stravou. Je nutné ubrat zdraví škodlivých potravin a přidat ty užitečnější. Bylo zjištěno, že zhruba 0,5 mg kyseliny listové denně snižuje množství homocysteinu asi o 30%. Přidáním vitamínu B6 a B12 se její pozitivní účinky zvyšují. Pokud se podávají vitamíny jen samotné, mají minimální léčebný efekt.
Přírodním zdrojem kyseliny listové je hlavně špenát, rajčata, okurky, chřest, obiloviny, játra a kvasnice.

Tagy: homocystein v krvi, homocystein hodnoty, nadměrné hodnoty homocysteinu