Kurkuma

Kurkuma je v Evropě známa již od středověku pod jménem „indický šafrán“. Z Indie a Srí Lanky jí tehdy dováželi arabští obchodníci. V té době byla používána spíše jako léčivo a barvivo něž koření.
Kurkumovník je tropická rostlina původem z jihovýchodní Asie. Nyní se pěstuje hlavně v Číně, Indii, ale také na Jávě, Haiti, v Japonsku a na Filipínách.
Patří mezi zázvorovité rostliny. Používány jsou její oddenky a kořeny nazývané také žlutý zázvor. Oddenky se po sklizni očistí, potom se spaří horkou vodou a pozvolna většinou na slunci suší. V obchodech můžeme najít části hlavního oddenku ve velikosti asi jako vlašský ořech pod názvem kurkuma kulatá a kousky postranních oddenků, dlouhých asi jako prst, pod názvem kurkuma dlouhá. Tyto části však patří jedné rostlině.
Kurkuma má charakteristickou ostrou vůni a obsahuje žluté barvivo zvané kurkumin. Toto se používá k barvení másla, tuků, sýrů, mastí i likérů. Mohou se jím také barvit látky, dřevo a podobně. Rozpouští se v tucích a alkoholu, ve vodě je nerozpustný. Kurkumin a kurkumová silice mají využití i v parfumérii.
Jako koření se používá při přípravě ostrých omáček, k přípravě tekutého koření (worcesterské omáčky), do koření kari a přidává se také do hořčice.

Tagy: indický šafrán, curcuma, kurkumovník, kurkumin, kurkuma dlouhá, kurkuma kulatá, žlutý zázvor, využití kurkumy