Rdesno hadí kořen

Rdesno hadí kořen, lidově nazýváno „hadovec, užovník“, je vytrvalá rostlina patřící do čeledi rdesnovitých. U nás ho můžeme najít na vlhkých loukách, březích potoků a řek, ve světlých lesích, hlavně ve výše položených oblastech.
Z hnědého, uvnitř bílého oddenku, vyrůstá na povrch několik listů s dlouhými křídlatými řapíky. Celokrajné listy mají vejčitý tvar. Z oddenku vyrůstá také lodyha do výšky až 1 metru. Na ní jsou přisedavé listy, objímající lodyhu svým koncem.
Rdesno hadí kořen kvete v červnu a červenci bleděrůžovými květy, uspořádanými do dlouhého hroznu. Nadkvětý semeník uzrává v trojhrannou nažku, ukrytou v uschlém okvětí.
Využívaná část rdesna je oddenek. Obsahuje třísloviny, kyselinu gallovou, šťavelan vápenatý, a červené barvivo. Svou vůní připomíná řeřichu.
Oddenky ze starších víceletých rostlin se sbírají v březnu a dubnu nebo v září a říjnu. Dobře se omyjí a zbaví postranních kořenů. Rozřežou se na několikacenti­metrové kousky a dobře usuší.
Oddenek rdesna hadí kořen se používá hodně ve zvěrolékařství. V domácím léčitelství se využívá zřídka, a to jako prostředku proti průjmu, při úplavici a při zánětu v ústní dutině.

Tagy: hadovec, využití rdesna hadí kořen, užovník