Rozrazil lékařský

Rozrazil lékařský, lidově také nazýván „přítržník, přítržné koření, trmík, čistec, veronika“, je vytrvalá bylina, patřící do čeledi jitrocelovitých. Rozrazil je rozšířen po celé Evropě. Můžeme ho najít ve světlých, suchých lesích, na travnatých stráních, loukách a v houštinách hornatých krajin.
Z velmi krátkého kořene v zemi vyrůstá položená lodyha, která se zachycuje v zemi dalšími kořeny. Konec lodyhy je vzestupný a dosahuje výšky asi 25 cm. Listy s nepatrnými řapíky, umístěné vstřícně na lodyze, jsou opakvejčité. Okraj listů je pilovitý.
Rozrazil lékařský kvete od června do srpna modrými květy, sestavenými do hroznů, které vyrůstají v úžlabí několika posledních listů. Semeník uzrává v kyjovitou tobolku s několika semeny.
Používaná část rozrazilu lékařského je nať. Obsahuje etherický olej, tříslovinné látky, hořčiny, glykosidy, cukr a fermenty.
Nať se sbírá v době květu od června do srpna. Suší se přirozeným teplem ve stínu.
V domácím lékařství se rozrazil užívá vnitřně i zevně. Vnitřně se doporučuje při kataru průdušek, menstruačních bolestech a při revmatismu. Zevně se používá na spáleniny a jako kloktadlo při zánětech v ústní dutině.

Tagy: přítržník, použití rozrazilu, sběr rozrazilu, přítržné koření