Jahodník obecný

Jahodník obecný, také známý jako lesní jahoda, je vytrvalá rostlina patřící do čeledi růžovitých. Můžeme ho nejčastěji nalézt v lesích, hájích, na loukách, lesních pasekách, na mezích i jinde. Podobá se mu jahodník trávnice nebo jahodník truskavec s jahodami červenými pouze na osluněné straně.
Z oddénku jahodníku obecného vyrůstají listy z dlouhými řapíky a tenké, bezlisté šlahouny, plazící se po zemi. Tyto šlahouny místy zapouští kořeny a tím přispívají k množení. Listy jsou trojčetné s pilovitým okrajem. Z oddenku vyrůstají také stvoly, na kterých se od dubna do července rozvíjejí bílé kvítky. Po oplození lůžko květu zdužnatí a vytvoří plod, jenž uzraje v červenou jahodu.
Z jahodníku se využívá především listů, dále také květů, kořene a plodů. Plody lesní a zahradní jahody jsou oblíbeným ovocem. Mladé, sušené listy se používají k přípravě čaje.
V lidovém lékařství je jahodník oblíbeným léčivým prostředkem proti dně, při léčbě močových kamenů, proti vodnatelnosti a při žloutence. Zevně se dá použít plodů jahodníku k přípravě šťávy k čištění pleti a odstranění uhrů.

Tagy: lesní jahoda, použití jahodníku, léčivé účinky jahodníku, fragaria vesca, jahodník truskavec, jahodník trávnice