Pěstování jahod

Pro pěstování jahod na vlastní zahradě je třeba nejdříve vybrat nejvhodnější odrůdu. Jahody by měly mít především dobrou chuť a musí být co nejodolnější proti chorobám a škůdcům, abychom mohli používat co nejméně chemických přípravků nebo vůbec žádné.
Podle doby plodnosti rozlišujeme jahody na:
-jednouplodící (ranné, středně zrající, pozdní) plodí většinou od června do července
-stáleplodící, které mají dvě období sklizně, bývá to většinou červen, červenec a srpen, září
-měsíční, které plodí od června do prvních mrazíků
Jahodník můžeme vysazovat na jaře (duden, květen) nebo na podzim (srpen, září). Při výsadbě z jara se můžeme dočkat ještě týž rok menší sklizně a na podzim ještě můžeme sazenice namnožit bočními výhony, které jahodník vyrazí.
Jahodník vyžaduje humózní půdy, lehčí nebo středně těžké. Můžeme hnojit kompostem, hnojem nebo rašelinovým substrátem, určeným pro pěstování jahod. Kompost můžeme přidat do půdy přibližně tři týdny před výsadbou, hnůj přidáváme pro jarní i podzimní sadbu na podzim předchozího roku.
2 – 3 týdny před výsadbou půdu dobře zryjeme a je vhodné přidat umělé hnojivo např. Cererit.
Pro výsadbu jahodníku je třeba slunečné stanoviště. Sázíme do řádků vzdálených od sebe 60 centimetrů. Vzdálenost sazenic v řádku by měla být okolo 30 centimetrů. Na záhon můžeme použít polyethylenovou fólii tmavší barvy, proti zaplevelení a pro rychlejší zrání plodů.
Každý rok z jara v březnu jahodník přihnojujeme ledkem vápenatým. V dubnu odstraníme staré suché listy, aby nám později neuhnívaly a nebyly semeništěm plísní. Po té průběžně odstraňujeme plevel a mělce okopáváme, abychom nepoškodily kořínky. Počátkem května můžeme ještě jahodník přihnojit Cereritem. Je také dobré obložit keříčky slámou, aby se plody nedotýkaly země a zmenšilo se tím riziko plísně.
Jahody potřebují největší zálivku v době tvorby plodů. Zaléváme k rostlině, pokud možno ne na plody. Zálivku provádíme jednou za dva až tři dny v závislosti na počasí.
Sklizeň jahod trvá přibližně od konce května do poloviny července, v závislosti na odrůdě. Potom porost jahod posekáme, ale srdíčko musí zůstat nepoškozené a přihnojíme cereritem. Asi za měsíc jahodník vyrazí nové zdravé listy.
V září odstraníme přebytečné odnože, abychom neměli porost příliš hustý a před zimou přihnojíme ještě trochou cereritu.
Cererit používáme nejvíce čtyřikrát do roka, dvakrát před a dvakrát po sklizni, stačí ale jen jednou před a jednou po sklizni. Pokud z nějakého důvodu nechceme nebo nemůžeme používat umělé hnojivo, dočkáme se i tak při správné péči dobré úrody jahod.
Většina odrůd jahodníku jsou mrazuvzdorné, takže není třeba je nijak chránit přes zimu.

Tagy: výsadba jahodníku, fragaria, jahodník na jaře, jak se starat o jahodník, péče o jahodník, jahodník měsíční, sklizeň jahod, jahodník jednouplodící, pěstování jahodníku, jahodník stáleplodící