Bylinky na artrózu

Artróza je degenerativní onemocnění kloubů, vyskytující se v pozdějším věku. Klouby, většinou na prstech, kolenech, kyčlích nebo páteři, ztrácejí chrupavku, která je pokryta hladkou hmotou, tlumící nárazy a zbraňující kostem v přímém dotyku. Projevuje se bolestivostí a ztuhlostí kloubů, nejvíce ráno a po odpočinku.
Artritida je také onemmocnění kloubů většinou revmatického původu, které se objevuje již u mladších věkových kategoriích. Je to chronické onemocnění, při kterém vzniká zánět a poškození chrupavek i vazů v okolí kloubu. Projevuje se většinou ztuhlostí kloubů, únavou, zvýšenou teplotou, úbytkem na váze, zarudnutím a bolestivým otokem postiženého místa. Okolí kloubu bývá teplejší.
I když artróza a revmatoidní artritida mají různé příčiny, jejich léčba má mnoho společného. K léčbě se používají různé potravinové doplňky, jako například vitamíny C a E, zinek, glukosamin, rybí tuk, niacin a tobolky ze stromové pryskyřice z boswelie.
Na artrózu a artritidu můžeme vyzkoušet i staré lidové bylinné recepty. Nejpoužívanější bylinky na toto onemocnění jsou kostival lékařský, měsíček lékařský, mateřídouška obecná, přeslička rolní, kopřiva, bříza a řepík.

 • Kostival lékařský

  Tinkturou z kostivalu, kterou si můžeme jednoduše připravit doma, potíráme pravidelně bolavé místo. Pomoci nám mohou i kašovité obklady. Připravíme si je tak, že pomeleme dobře usušené kořeny na moučku. Do šálku vřelé vody dáme několik kapek olivového oleje, moučku z kostivalu, smícháme na kaši, natřeme na plátěný hadřík, teplé přiložíme na bolavé místo a zabalíme.

 • Měsíček lékařský

  Mast z měsíčku lékařského si můžeme také vyrobit jednoduše doma a potírat s ní bolavá místa. Měsíčková mast je pro své hojivé účinky výborným pomocníkem i při jiných potížích například při zánětu žil, na různé rány, vředy a jizvy.

 • Mateřídouška obecná

  Sušenou mateřídoušku nasypeme do pytlíku, nahřejeme a přiložíme na bolavé místo. Mělo by se ulevit od bolesti.

 • Přeslička, kopřiva, řepík

  Při onemocnění artrózou a artritidou bychom měli pít čaje z těchto bylin. Čaj z přesličky rolní pijeme každý den ráno půl hodiny před snídaní a večer půl hodiny před večeří. Čaje z kopřivy a řepíku pijeme přes den.

 • Obklad ze zelných nebo kapustových listů

  Listy za horka vyhladíme a přiložíme na bolavé klouby. Obklad pro udržení tepla ovineme šátkem.

 • Kaše z listů bolševníku

  Čerstvé listy bolševníku umyjeme a dřevěným válečkem rozdrtíme na kaši, kterou dáme na bolavé místo, ovážeme šátkem a necháme působit přes noc.

 • Bříza bělokorá

  Hrst sušeného březového listí dáme do 0,5 litru vody, povaříme asi 5 minut, slijeme a zlehka vymačkáme. Při bolestech používáme k obkladům.

Tagy: léčivé účinky kostivalu lékařského, obklad z bolševníku, artróza babské rady, artróza bylinný čaj, léčivé účinky břízy bělokoré, artritida babské rady, léčivé účinky měsíčku lékařského, artritida obklady, léčivé účinky mateřídoušky, obklad ze zelných listů