Prvosenka jarní

Prvosenka jarní, lidově nazývaná „petrklíč, podléštka, Petrův klíč, prvnička“, je vytrvalá bylina, patřící do čeledi prvosenkovitých. Je to jedna z našich prvních jarních květin. Můžeme jí najít na loukách, travnatých stráních, v řídkých lesích a křovinách, kde je poněkud větší vlhkost.
Z oddenku v zemi vyrůstá růžice přízemních, pilovitě vroubkovaných listů vejčitého tvaru. Uprostřed listové růžice roste stvol dlouhý 20 – 25 cm. V dubnu a květnu se na konci stvolu rozvíjí jednoduchý okolík květů žluté barvy. Květy jsou převislé a mají příjemnou vůni. Mají nadmutý kalich, zakončený pěti krátkými, špičatými zuby. Koruna má tvar nálevky, zakončené pěti zuby. Nadkvětý semeník vybíhá v čnělku, zakončenou paličkovitou bliznou. Semeník uzrává v tobolku, obsahující semena.
Používané části prvosenky jsou oddenky a květy. Květy obsahují slizové látky, etherický olej a žluté barvivo. V oddenku je ještě obsažena tříslovina a cukr. K pěstování prvosenky je nutno zvolit z části zastíněnou polohu a vláčnou, ne suchou půdu. Pěstuje se ze semen nebo dělením starších trsů. To děláme brzy z jara.
U květů prvosenky se obyčejně sbírají v dubnu a květnu jen žluté koruny, které se opatrně suší, aby neztratily svoji barvu.
Kořeny se vyhrabávají v březnu před rozkvětem, dobře se operou a zvolna usuší.
Prvosence jarní se podobá prvosenka vyšší, jejíž květy se však nemají sbírati.
Květů se v lidovém lékařství používá při chorobách dýchacích cest. Při dně se užívá odvar z oddenku. Čaj z prvosenky působí dobře na zklidnění, proti nespavosti, na posílení nervů a srdce.

Tagy: petrklíč, primula veris, pěstování petrklíčů, léčivé účinky prvosenky jarní, pěstování prvosenky jarní, prvosenka vyšší, podléštka