Petrklíče - pěstování

Prvosenka jarní neboli petrklíč je vytrvalá bylina, kterou můžeme najít volně v přírodě například na loukách nebo travnatých stráních s větší vlhkostí. Je také oblíbenou jarní květinou na našich zahradách, ale lze ji pěstovat i doma v květináči nebo v truhlíku. Truhlíky s petrklíči můžeme brzy z jara ozdobit naše balkóny a parapety. Později se dají nahradit letními balkonovými květinami.

Petrklíč se množí semenem nebo dělením starých trsů. Nejjednodušší je si koupit za pár korun sazeničky, kterých je na trhu velké množství kultivarů v různých barvách.
K pěstování petrklíče je třeba zvolit dobrou vláčnou humózní půdu, ideálně rašelinu a stanoviště z části zastíněné. Nejlépe se mu daří v zahradě na záhonu orientovaném na východ s ranním sluníčkem a po zbytek dne s polostínem. Nesnáší úpal a sucho.
Při pěstování petrklíčů doma v květináči nebo truhlíku je ideální teplota 12 – 15 stupňů, takže je nevhodné je dávat poblíž topení.
Do venkovních truhlíků můžeme koupené předpěstované sazenice přesazovat již koncem února. Ale z počátku (asi týden) je musíme pozvolna otužovat a když je větší mráz zakrýt. Kdykoliv během jara můžeme petrklíče z truhlíků přesadit na záhon.
Petrklíče potřebují ke zdárnému pěstování dostatek vláhy, kypření půdy a přihnojování vhodným hnojivem.
Přestože je petrklíč trvalka, některé hybridy jsou málo mrazuvzdorné. V zimě nejlépe přežívají druhy podobné barvou prvosence jarní rostoucí volně v přírodě (žluté, oranžové, bílé).

Tagy: petrklíče do truhlíku, prvosenka jarní pěstování, petrklíč v květináči, petrklíč na zahradě, petrklíče a mráz