Dobromysl

Dobromysl nebo jinak oregáno, italské „origano“, španělské a mexické „orégano“ má v těchto zemích, ve Francii, ale i u nás výrazné zastoupení mezi kořením. Dříve se říkalo, že dobromysl v pokrmech měla přinést veselou náladu – „dobrou mysl“.
U nás se poslední dobou rozšířilo její pěstování na zahrádkách, ale stále roste i volně. Najdeme ji na slunných stráních, pasekách i v křovinách. Je to vytrvalá asi 1/2 m vysoká rostlina s malými vejčitými lístky. Kvete malými světle fialovými nebo bílými kvítky. Celá rostlina příjemně kořenitě voní. Nať se sbírá v červenci a suší se.
Dobromysl je léčivá bylina. Pomáhá při kašli, má protizánětlivé účinky, zvyšuje vyměšování žluči, působí proti průjmu a podporuje chuť k jídlu.
Do jídla se přidává ponejvíce sušená, ale samozřejmě i čerstvá má své zastoupení. Můžeme jí dávat všude tam, kde patří majoránka, se kterou je příbuzná a má podobnou vůni. Velmi chutná je na skopovém a telecím mase. V kombinaci s tučnějším jídlem pomáhá trávit a zvýrazňuje jeho chuť. Hodí se také k přípravě mletého nebo dušeného masa.
V Itálii se přidává hlavně do polpet ze sekaného masa, do špaget, rizota a samozřejmě do pizzy. V Mexiku tvoří součást „chilli“, což je směs pálivých papriček a vonného koření. Je významnou součástí mexického „chilli con carne“.
Dobromysl by tedy rozhodně neměla chybět v naší kuchyni.

Tagy: oregáno, použití oregána, léčivé účinky oregána, použití dobromysli, léčivé účinky dobromysli, origanum vulgare, chilli, čeleď hluchavkovitých

Oregano (Dobromysl) velmi dobře přežíje zimu v květináči na okenním parapetu s dobrou výměnou vzduchu. Pro přezimování dobromysli v nevytápěném skleníku, je zapotřebí po dobu mrazů pod -6, květináč umístit třeba do sklepa,nevytápěné chodby, verandy apod.

Číst více «

Dobromysl se suší ve stínu a to v malých svazcích. Ideálně se dobromysl suší na půdě, kde se vyhneme přímému slunci, které není pro dobromysl vhodné.

Číst více «