Muškátový ořech a květ

Muškátový ořech a květ má dlouhou historii. Jeho pravlastí jsou Moluky a doposud odtud pochází nejkvalitnější zboží z největšími semeny. V 10. století jej používali Arabové a v Evropě byl ve 12. století považován za neobyčejně vzácné koření i lék.
Tento tropický strom s muškátovým ořechem i květem nazývající se macizeň pravá je velmi hezký, ozdobný a stálezelený. Má tmavězelené listy, hladkou zelenavou kůru a tvoří korunu ve tvaru kužele. Je to dvoudommá rostlina se samičími a samčími květy. Plodem je bobule s jedním semenem, což je muškátový ořech. Bobule ve zralosti puká. Semeno je pokryto míškem a osemením. Míšek se otrhá a suší a to je prodávaný muškátový květ (macis). Osemení se také otrhá, aby zůstalo holé jádro – muškátový oříšek.
Macizeň se dále pěstuje na Jávě, Celebesu, Sumatře, Thajsku a v jiných tropických oblastech. Pěstuje se ze semen nebo z odnoží. Plodí v 6 letech, největší výnosy jsou až kolem 15 roku. Sklízí se ve třech obdobích.

Muškátový oříšek i květ se doporučuje při oslabení nervového systému, na podporu chuti k jídlu, při nadýmání, proti katarům střev a revmatismu.
Muškátový oříšek a květ jsou i u nás známá a používaná koření. Přidávají se do masitých jídel, polévek, uzenářských výrobků, směsí koření, do pečiva a podobně. Použití mají také v parfumérii a likérnictví.

Tagy: macizeň pravá, muškátový oříšek a jeho použití, použití muškátového květu, použití muškátového oříšku, léčivé účinky muškátového květu, léčivé účinky muškátového oříšku, macis