Oměj šalamounek

Oměj šalamounek, nazývaný také oměj šalomounek, lidově „zlý mníšek, mordovník“, je vytrvalá, prudce jedovatá rostlina, patřící do čeledi pryskyřníkovitých. U nás patří mezi ohrožené druhy. Vyskytuje se na našem území v horských oblastech a v příhraničních pohořích. Je endemitem hor Českého masivu. Jinde například v Karpatech nebo Beskydech roste příbuzný oměj tuhý.
V zemi má dvě vřetenovité, červenohnědé hlízy, ze kterých vyrůstá hranatá, rozvětvená lodyha do výšky kolem jednoho metru. Na ní sedí dlanité, pětidílné listy. Spodní listy jsou na dlouhých řapících, horní jsou přisedavé s krátkým řapíkem.
Kvete od června do srpna tmavěfialovými květy, sestavenými do hustého hroznu. Každý květ vypadá jako rytířská přilba s lícníky a podbradníkem. Jsou v nich umístěny esovitě zahnuté lístky na dlouhých stopkách tzv. medníky, které vyměšují sladkou šťávu. Semeníky uzrávají ve tři měchýřky, obsahující četná, trojhranná, červenohnědá semena. Dále je znám ještě oměj žlutý, lidově nazývaný „vlčí mor“, který kvete žlutě. Oměj pravý, který má květy modré s bílými skvrnami, oměj modrý s květy modrými a oměj tenkolistý.
Využitená část rostliny je hlíza a list. Hlízy i listy oměje obsahují celou řadu jedovatých alkaloidů, nejvíce akonitin. Oměj šalamounek se používá pouze v lékařství při revmatismu, dně a nervových chorobách. Protože je prudce jedovatý, lze ho používat jen na lékařský předpis.

Tagy: oměj šalomounek, oměj tenkolistý, oměj modrý, oměj žlutý, oměj pravý, oměj tuhý, akonitin, zlý mníšek, vlčí mor