Bylinky na bolest v krku
Na bolest v krku se v lidovém lékařství nejvíce užívá šalvěj,
heřmánek, řepík a máta. Při angíně, kdy jsou zánětem postižené
mandle, je nejčastěji používaný řepík a šalvěj. Při kataru průdušek
je dobrou bylinkou přeslička.
Pro přípravu čajů při léčbě nachlazení můžeme použít ještě
další bylinky jako například podběl, yzop, lipový květ, černý bez
(květ i plod), třapatku nachovou (Echinacea), tužebník jilmový, list
jahodníku a ostružiníku.
Při bolestech v krku jsou také velmi oblíbené různé zábaly.
Můžeme také vyzkoušet medicínu, kterou si připravíme, když smícháme
tři lžíce medu, dvě lžičky strouhaného křenu a jednu lžičku
strouhaného zázvoru. Pečlivě utřeme a užíváme po lžičkách 3×
denně.
Při kašli a nachlazení je velmi používaná cibule. Cibulový sirup a
čaj je velmi známým lidovým lékem.
- Heřmánek
Působí protizánětlivě, napomáhá pocení, dezinfikuje (především sliznici), mírní křeče a upokojuje. Při nachlazení se proto doporučuje podávání heřmánkového čaje. Vnitřně napomáhá také při nadýmání, průjmu, bolestech žaludku a jiných bolestech břicha.
- Šalvěj
Šalvějový čaj se doporučuje pít hlavně při zánětu mandlí, bolesti v krku, zánětu hrtanu, ale i zánětu ústní dutiny a při hnisavém zánětu zubů. Přispívá také k posílení organismu, odstraňuje nadýmání, které způsobuje onemocnění jater a velmi příznivě působí při obrně.
- Řepík
Tato bylinka má léčivé účinky při všech zánětech v krku, ústech a hrtanu. Proto bychom při angíně a onemocnění v krku určitě neměli zapomenou na pití řepíkového čaje. Řepík patří mezi naše nejlepší léčivé byliny také pro svoje svíravé účinky. Čaj z této bylinky se užívá i při onemocnění jater, chudokrevnosti, chorobách sleziny, onemocnění ledvin, močového měchýře a žaludku.
- Máta
Máty peprné se v lidovém lékařství užívá hojně. Tato bylinka působí protizánětlivě a dezinfekčně. Při povrchních zánětech v krku použijeme odvar ke kloktání, který má zklidňující účinek, zmírní bolest a přispěje k léčbě zánětu. 10 g sušeného listí máty peprné přelijeme 0,25 l vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Vlažný odvar kloktáme přibližně každé 2 hodiny denně. Máta má ale také velmi pozitivní účinky při poruchách trávení, při nadýmání nebo nechutenství, podporuje funkci slinivky břišní, jater a žlučníku. Používaná je také při bolestech hlavy, nespavosti a migrénách.
- Přeslička
Přeslička je starý lidový lék. Při kataru průdušek se používá odvar, který si připravíme tak, že 10 g přesličky vaříme 5 minut v 0,25 vody a užíváme 1× za dvě hodiny lžíci. Dále je přeslička součástí plicního čaje a jiných čajových směsí na problémy spojené s nachlazením. Jinak je využití přesličky velmi rozmanité. Používá se jí při poruchách ledvin, močového měchýře, při menstruačních potížích, působí na zlepšení krevního oběhu a udržuje dobrý stav kůže, nehtů a vlasů.
Tagy: léčivé účinky heřmánku, léčivé účinky přesličky, léčivé účinky šalvěje lékařské, léčivé účinky máty peprné, léčivé účinky řepíku lékařského