Bez černý

Bez černý, lidově zvaný „bezinky“ nebo také „bezoví“, je keř nebo menší strom patřící do čeledi bezovitých. Je u nás hojně rozšířen v zahradách jako léčivý a ozdobný keř, na okraji polí, lesů a potoků.
Má široce rozložené větve a dorůstá do výšky asi 7 – 10 metrů. Mladá kůra je zelenavěšedá a bradavičnatá, starší je popelavá a rozpukaná. Mladé výhonky obsahují bílou, měkkou dřeň. Listy jsou lichozpeřené, skládající se z 3 – 7 vejčitých lístků a nepříjemně páchnou. Keř kvete v červnu a červenci žlutavěbílými plochými chocholíky příjemně vonících květů. Plodem jsou černofialové malé bobulky, které dozrávají v září.
Léčivá moc bezu je známá už od pradávna. Podporuje zvýšené vylučování potu a moče (květ), užívá se při revmatismu (kůra), při zácpě a průjmu (bobule) a na drobná hnisavá onemocnění a nežity (mast ze sušených květů). Používají se hlavně květy a bobule, ale někdy i sušené listy a mladá kůra.
Z květů černého bezu se dělá například výborná šťáva a limonáda, z bobulí (bezinek) se připravuje bezinkový likér, šťáva a marmeláda. Na venkově se z čerstvých osmažených květů, obalených v mouce a vejci připravuje jídlo zvané kosmatice.

Tagy: bezinky, použití bezinek, léčivé účinky černého bezu, použití černého bezu, sambucus nigra, kosmatice, bezoví